Real Madrid


Real Madrid C.F.Real Madrid Club de Fútbol (Shqiptimi spanjisht: [reˈal maˈðɾið ˈkluβ ðe ˈfutβol] Royal Madrid Football Club), zakonisht i njohur si Real Madrid (dhe në Spanjë, në qarqet e futbollit, thjesht si el Madrid), është një klub i futbollit profesional me seli në Madrid, Spanjë. Ai është ekipi më i sukseshëm në futbollin spanjoll dhe u votua nga FIFA si e klubit më i suksesshëm i shekullit të 20, ka fituar 31 kampionate, 17 Kupa Mbreti, 9 Liga e Kampionëve, 2 UEFA Kupa dhe 3 Intercontinental Cup. Titulli Real do të thotë Mbretëror, një titull i dhënë nga Mbreti i Spanjës.
Futbolli u fut në Madrid nga profesorët dhe studentët e Institución Libre de Enseñanza, së bashku me disa të diplomuar në Oxbridge. Ata së bashku themeluan Football Club Sky në 1897, luanin futboll të dielave në mëngjes në Moncloa. Ky klub pastaj në vitin 1900 u nda në dy klube: New Foot-Ball de Madrid dhe Español Club de Madrid. Español Club de Madrid përsëri u nda në 6 mars 1902, duke rezultuar në formimin e Madrid Football Club. Tre vjet pas themelimit më 1905, Madrid F.C. fitoi kupën e Spanjës pasi në finale e mundi Atletiko Bilbao. Madrid F.C. u bë iniciator i themelimit të Spanish Football Association (federata e futbollit spanjoll) kur më 4 janar 1909, presidenti i klubit Adolfo Meléndez nënshkroi marrëveshje me klubet tjera. Më pas në vitin 1912 ekipi zhvendoset në Campo de O'Donnell. Në vitin 1920 klubi e ndryshoi emrin nga Madrid FC në Real Madrid FC, pasi mbreti Alfonso XIII i dha titullin Real dhe e mori përkujdesjen ndaj klubit.


Historia


Real Madrid eshtë njeri ndër klubet kryesor në La Liga, prandaj lojtarët si Manuel Sanchís Hontiyuelo mban rekordin për paraqitjet e Real Madridit, që ka luajtur 712 ndeshje per ekipin eparë midis viteve 1983 dhe 2001.Raul vjen i dytë, që ka luajtur 700 herë. Rekord për një portier është mbajtur nga Iker Casillas, me 440 shfaqje. Me 127 paraqitje kapitale (47 ndërsa në klub), Luis Figo i Portugalisë është lojtari më i mbuluar Real ndërkombëtar.
Raúl është golashenuesi me i mirë i Real Madrid ne te gjithë historinë, me 316 gola në 700 games (1994-).Katër lojtarë të tjerë kanë shënuar edhe mbi 200 gola për Real Madridin: Alfredo di Stefano (1953-64), Carlos Santillana (1971 -- 88), Ferenc Puskás (1958-66) dhe Hugo Sánchez (1985-92). Sánchez mban rekord për golat e shënuar per një sezon (38 në 1989-90). 49 golat e Di Stefano në 58 ndeshje ishte redord për dekada ne Ligen e Kampioneve , derisa ajo u tejkalua nga Raul në vitin 2005. Goli me i shpejtë në historinë e klubit (15 sekonda) u shënua nga Ronaldo më 3 dhjetor 2003, gjatë një ndeshje të ligës kundër Atletico Madrid.
Zyrtarisht, shikushmerinë më të lartë Real Madridit në shtëpi e ka 83.329 shikues për një ndeshje ne Copa del Rey në vitin 2006. Kapaciteti aktual ligjor i Santiago Bernabéu është 80.354. Ne sezonin 2007/08 Shikues te pranishëm ishin mesatarisht 76.234 per 1 ndeshje, më i lartë në Federatat evropiane. Real kanë vendosur edhe të dhënat në futbollin spanjoll, veçanërisht më të titujve më të brendshme ( 31 deri në 2007-08) dhe sezonet më të fituar në një rresht (5, gjatë 1960-65 dhe 1985-90). Me 121 ndeshje (nga 17 shkurt 1957 deri më 7 mars 1965), Reali mban rekordin ku nuk pesoi asnje humbje si vendas.
Real Madrid mban rekordin për fitimin e Champions League nëntë herë dhe për gjysmë-finale (21). Raúl González është golashenuesi me i mirë i Liges se Kampioneve, me 64 gola. Ekipi ka numër rekord të pjesëmarrjes radhazi në Kupën Evropiane me 15, 1955-56 në 1969-70.
Në qershor të vitit 2009, klubi thyen rekordin e saj për transferimin më të lartë të paguar ndonjëherë në historinë e futbollit duke u pajtuar të paguaj Manchester United € 96 million ($ 131.5 million, £ 80 milion) për shërbimet e Kristiano Ronaldos.Real Madrid pagoi prej € 76 milion (rreth 100 milionë dollarë, £ 45.8 milion Euro) për transferimin Zinedine Zidane nga Juventus në Real Madrid në vitin 2001 ishte pagesa më e lartë e mëparshme transferimit të paguar ndonjëherë. Në qershor 2009, Real Madrid gjithashtu ranë dakord për të blerë nga AC Milan Kaká për një tarifë që theu rekordin e mëparshëm në paund . Shitje klubit rekord erdhi më 1 shtator 2008, kur ata shiten Robinho ne Manchester City për € 42 million (£ 32.5 milion Euro).

Rivaliteti


El Clásico ((Anglisht) The Classic), gjithashtu e njohur siEl derbi españolEl derbi¡El SuperClásico!ose El clàssic ( gjuha katalane) [1] është një ndeshje futbollistike ndërmjet rivalëve Real Madrid C.F.dhe FC Barcelona .
Rivaliteti me projekte të Barcelonës atë që disa e konsiderojnë si tensionet politike mes Castilians ndje dhe Catalans. Madridit është selia e qeverisë dhe të familjes mbretërore, dhe, veçanërisht gjatë periudhës Francoist, ajo erdhi për të përfaqësuar forcave konservative centripetal.
Gjatë viteve 1950, rivaliteti ishte intensifikuar më tej kur klubet kundërshtuar nënshkrimin e Alfredo di Stefano, i cili së fundi luajti për Real Madridin dhe u kyç në suksesin pasuese e arritur nga klubi. 1960 pa rivalitetit të arritur fazën e Evropës kur ata u takuan dy herë në Kupën e Evropës, Real Madrid duke fituar në vitin 1960 dhe Barça fituar në vitin 1961. Në vitin 2000, rivaliteti u përforcua pas vendimit të diskutueshëm nga Luís Figo të largohet nga Barça dhe të nënshkruajë për Real Madrid.Dy ekipet u takuan sërish në gjysmëfinale te Liges se Kampioneve viti 2002. Real Madrid, kampion përfundimtar, fitoi përplasje të quajtur nga media spanjolle si "Ndeshja e shekullit". Si dy klubet më të mëdha dhe më të suksesshëm në Spanjë, rivaliteti është përtërirë në baza vjetore me të dyja ekipet shpesh duke sfiduar njëri-tjetrin për kampionatin e ligës.

El Derbi madrileño


Fqinj më i afërt klubit është Atletico Madrid, i cili është parë edhe si një rival nga tifozët e Real Madridit. Edhe pse Atlético u krijua fillimisht nga tre studentë Bask në 1903, ajo u bashkua në vitin 1904 nga anëtarët te Madridit FC. Tensione të mëtejshme, sepse përkrahësit erdhen fillimisht Real Madrid erdhi nga klasa e mesme, ndërsa përkrahësit e Atletico ishin tërhequr nga klasa e punës. Sot këto dallime kryesisht janë të paqarta. Ata u takuan për herë të parë më 21 shkurt 1929 në kampionatin e parë Lidhjes në Chamartín. Ishte ndeshje e parë zyrtare të turneut të reja, dhe Real fitoi 2-1. Rivalitetin e parë e fituar vëmendjen ndërkombëtare në vitin 1959 gjatë Kupës së evropian, kur të dy klubet u takuan në gjysmë-finale. Real fitoi ndeshjen e parë 2-1 në Bernabéu ndërsa Atletiko fitoi 1-0 në Metropolitano. Shkoi në një kravatë e bardhë sërish fitoi 2-1. Atlético, megjithatë, fitoi disa hakmarrje, kur, të udhëhequr nga ish-trajneri i Real Madridit, Jose Villalonga, ai mundi të bardhëve në dy finale të njëpasnjëshme Copa del Generalísimo në vitin 1960 dhe 1961.
Midis 1961 dhe 1989, kur Real dominuar La Liga, vetëm Atletico ofroi atë çdo sfidë serioze, duke fituar tituj Liga në vitin 1966, 1970, 1973 dhe 1977. Në vitin 1965, Atletico u bë ekipi i parë që mundi Real në Bernabéu në tetë vjet. RReal Madridit kundër Atletico në kohët më të fundit është shumë e favorshme. Një pikë e lartë që vijnë në sezonin 2002-03, kur bardhë kapën titullin La Liga pasi fiuan Atlético 4-0 në stadiumin Vicente Calderón.

Periudha Champions league

Periudha e fundit

Në korrik të vitit 2000Florentino Pérez u zgjodh president i klubit, ai në fushatë u zotua se do ti shlyejë borxhet e klubit dhe do të modernizojë ambientet e klubit. Në vitin pasues, parat i shfrytëzoi me së shumti për blerjen e futbollistëve cilësor si Zinedine ZidaneRonaldoLuis Figo, dhe David Beckham. Është diskutuar gjatë për rrogat e tyre të larta por pasi fituan Champions league në vitin2002 kjo u harrua. Në La Liga në vitin 2003 e morën vendin e parë. Klubi nuk arriti të fitojë asnjë trofe të çmuar, në tre sezonet e ardhshme.
Ramón Calderón u zgjodh president i klubi më 2 korrik 2006. Ai emëroi Fabio Capellon si traineri të ri dhe Predrag Mijatovićin si drejtor sportiv. Reali në vitin 2007 e fitoi titullin pas katër vitesh. Në sezonin2007 - 2008 , Los Blancos fituan ligën kombëtare përsëri që ishte hera e 31-të. Kështu arritën për herë të dytë pas tetëmbëdhjetë vitesh të fitojnë titullin në dy sezona radhazi.
NumriPozicioniEmri i Lojtarit
1Flag of Spain.svgPtIker Casillas (captain)
2Flag of Portugal.svgMbRicardo Carvalho
3Flag of Portugal.svgMbPepe
4Flag of Spain.svgMbSergio Ramos (vice-captain)
5Flag of Argentina.svgMfFernando Gago
6Flag of Mali.svgMfMahamadou Diarra
7Flag of Portugal.svgSmCristiano Ronaldo
8Flag of Brazil.svgMfKaká
9Flag of France.svgSmKarim Benzema
10Flag of France.svgMfLassana Diarra
11Flag of Spain.svgMfEsteban Granero
12Flag of Brazil.svgMbMarcelo
13Flag of Spain.svgPtAntonio Adán
NumriPozicioniEmri i Lojtarit
14Flag of Spain.svgMfXabi Alonso
15Flag of the Netherlands.svgMfRoyston Drenthe
16Flag of Spain.svgMfSergio Canales
17Flag of Spain.svgMbÁlvaro Arbeloa
18Flag of Spain.svgMbRaúl Albiol
19Flag of Argentina.svgMbEzequiel Garay
20Flag of Argentina.svgSmGonzalo Higuaín
21Flag of Spain.svgMfPedro León
22Flag of Argentina.svgMfÁngel di María
23Flag of the Netherlands.svgMfRafael van der Vaart
24Flag of Germany.svgMfSami Khedira
25Flag of Poland.svgPtJerzy Dudek
26Flag of Germany.svgMfMesut Özil

Stadiumi

Stadiumi i skuadrës quhet Santiago Bernabeu u në kujtim të presidentit historik të skuadrës i cili e drejtoi atë për më shumë se 20 vite.