Wednesday, September 8, 2010

Gerrard: E kemi shkatëruar Zvicrën

Kapiteni i kombëtares angleze, Steven Gerrard, ka zbuluar ngazëllimin e tij pas fitores prej 3-1 ndaj Zvicrës në ndeshjen e mbrëmshme të vlefshme për kualifikimet për Euro 2012.
Wayne Rooney, Adam Johnson dhe Darren Bent që të tre shënuan për ekipin e Fabio Capellos, që tash mban kreun e grupit G.

“Pjesa e parë ishte e përkryer, ne bëmë gjithçka që menaxheri kërkoi nga ne dhe realizuam planin e lojës. Ne disi u bëmë më përtacë në pjeësn e dytë, pasimet nuk ishin mjaft të shpejta dhe ata arritën të kenë kontroll në ndeshje në momente të caktuara. Njerëzit flasin për Zvicrën dhe se sa të mirë ata janë në mbrojtje, por ne i bëmë ata copë-copë”, ka thënë Gerrard.

Prandelli i ngazëllyer me fitoren ndaj Ishujve Faroe

Cesare Prandelli është i ngazëllyer me fitoren prej 5-0 të Italisë ndaj Ishujve Faroe dhe thotë se ai edhe kishte pritur një mbrëmje të lehtë.
Alberto Gilardino, Daniele De Rossi, Antonio Cassano, Fabio Quagliarella dhe Andrea Pirlo, që të gjithë shënuan për t´ia dhënë fitoren e thellë kombëtares italiane.

"Ishte e lehtë pasi e dija se Firenca gjithmonë do të jetë fisnike, fansat kanë qenë gjithmonë me mua dhe andaj e dija se do të ishte një mbrëmje e lehtë".

"A kam pasur frikë? Gjithmonë ka një risk, por lojtarët ishin të mirë pasi e krijuan ritmin dhe ne shënuam gola të hershëm. Cassano është mirë mentalisht dhe bën gjëra të rëndësishme në fushë, veçanërisht në ballë të golit. Prita Gilardino të shënojë dhe jam i lumtur për të. Entuziazmi në ekip gjithmonë po rritet", ka thënë Prandelli.

Loew i kënaqur me sulmin e Gjermanisë

Trajneri i Gjermanisë, Joachim Loew, ka lavdëruar kualitetet ofensive të ekipit të tij pas fitores të thellë prej 6-1 ndaj Azerbajxhanit në eliminatoret për Euro 2012.
"Ekipi tregoi lojë të shkëlqyeshme. Është kënaqësi ta shohish këtë lojë përsëri. Po ashtu është gjë e mirë që nuk ndaluam pasi kaluam në epërsi 3-0, por vazhduam të sulmojmë edhe më tej", ka thënë Loew.

I kënaqur me fitoren është shprehur edhe kapiteni Philipp Lahm.

"U shënuan gjashtë gola, andaj sigurisht se mund të jemi të kënaqur. Ekipi jonë duhet të luajë për qejf dhe të shënojë gola. Pavarësisht se pranuam gol, të gjithë mund të jemi të kënaqur", ka thënë Lahm.

Capello lavdëron Rooneyn

Përzgjedhësi i Anglisë në futboll, Fabio Capello, i ka dhënë lëvdata të shumta sulmuesit nën presion Wayne Rooney, pasi sulmuesi i Manchester United, shënoi në ndeshjen eliminatore për Euro 2012 kundër Zvicrës.
Rooney, i cili është nën një vëzhgim të vazhdueshëm nga tabloidet pas spekulimeve për jetën e tij private, shënoi golin e parë për anglezët në fitoren 3-1 të Anglisë ndaj Zvicrës në kuadër të grupit G.

"Mendoj se në pjesën e parë luajtëm një futboll fantastik. Ne e fituam ndeshjen. Ishte vërtet e rëndësishme të fitosh dhe ne luajtëm futboll vërtetë, vërtetë të mirë", ka thënë Capello për Sky Sports.

I pyetur për Rooneyn dhe gjindshmërinë e tij për t´u përballur me presionin, Capello është përgjigjur: "Po, e patë ndeshjen. Mendoj se ai luajti mirë. Ai gjithmonë ka qenë në qendër të lojës, në qendër të lëvizjeve. Mendoj se presioni ishte vërtetë i madh për të, por ai luajti shumë mirë", ka shtuar Capello.

Blanc i kënaqur pas fitores ndaj Bosnjës

Trajneri i Francës, Laurent Blanc, ka qenë tepër i kënaqur me ekipin e tij pas fitores së mbrëmshme ndaj Bosnjë e Herzegovinës.
Francezët arritën të ´rikuperohen´ pas humbjes së javës së kaluar ndaj Bjellorusisë, për të shënuar fitore 2-0 ndaj Bosnjës në eliminatoret për Euro 2012. Blanc tash beson se ekipi i tij luan futboll të mrekullueshëm dhe se i ka merrituar plotësisht të tre pikët.

"Shfrytëzimi jonë i topit ishte shumë i mirë dhe, ndryshe nga ajo çfarë ndodhi të premten [kundër Bjellorusisë], ne kaluam në sulm më shpejt. Fakti se luajtëm thellë, na mundësoi të krijojmë hapësirë dhe kemi lojtarë në front si Karim, të cilët e duan hapësirën. Ne arritëm një rezultat të shkëlqyeshëm sonte", ka thënë Blanc për AFP.

Gauçosët i japin leksion kampionit

Argjentina e ka mposhtur Spanjën me rezultat 4-1 në miqësoren e zhvilluar në Buenos Aires.
Duket se ka funksionuar taktika e dyfishtë e Sergio Batistas, me përqëndrim 4-1-4-1 kur Spanja posedonte topin, ndërsa në fazën sulmuese taktika zhvendosej në 4-3-3. Spanja u duk e çorientuar, ndërsa roli i ri i Lionel Messit është treguar i suksesshëm.

Ishte pikërisht ylli i Barcelonës që pas dhjetë minutash lojë zhbllokoi rezultatin. Tre minuta më pas, Gonzalo Higuain e dyfishoi rezultatin (13’), ndërsa Tevez e likuidoi kampionin e botës ende pa kaluar mirë gjysmë ore lojë, kur realizoi golin e tretë për Argjentinën (34’).

Fernando Llorente shënoi golin e nderit për Spanjën (84’), kurse Kun Aguero e vendosi rezultatin përfundimtar prej 4-1, duke e turpëruar kampionin e Evropës dhe botës.

Portugalia pëson, Franca fiton

Franca u është kthyer fitoreve dhe atë në transfertën e vështirë ndaj Bosnjës, ndërsa Portugalia nuk di për fitore, pasi që ka pësuar disfatë nga Norvegjia në Oslo. Italia ka deklasuar Ishujt Faroe.
Ishin golat e Karim Benzemas (72’) dhe ai i Florent Maloudas i cili shkëlqeu (78’), që finalizuan kapitulimin e Bosnjës para tifozëve të vet. Në Grupin D prin Shqipëria me shtatë pikë ashtu si Bjellorusia, por me golaverazh më të mirë.

Italia ka shkatërruar Ishujt Faroe në udhëtim me rezultat 5-0, me golat e Gilardinos (12’), De Rossit (22’), Cassanos (27’) dhe me ata të pjesës së dytë të shënuar nga Quagliarella (81’) dhe Andrea Pirlo (90’). Italia kryeson në Grupin C me 6 pikë nga dy ndeshje.

Portugalia u mposht minimalisht në transfertë te Norvegjia, me anë të golit të Huseklepp (21’). Portugezët definitivisht do të kenë probleme për t’u kualifikuar në Euro 2012, pasi që pas dy ndeshjeve ka arkëtuar vetëm një pikë.

Suedia dhe Holanda vazhdojnë me fitore

Kombëtarja e Suedisë ka shënuar fitore të thellë prej 6-0 kundër San Marinos, derisa Holanda dhe Hungaria kanë mposhtur me rezultate identike prej 2-1, kundërshtarët e tyre respektivë në kuadër të Grupit E, Finlandën dhe Moldavinë.
Zlatan Ibrahimovice filloi serinë e golave për Suedinë (7’), e që u pasua me dy autogola të Davide Simoncini (12’) dhe Aldo Junior Simoncini (26’), për të mbyllur pjesën e parë me rezultat 3-0.

Edhe në pjesën e dytë skandinavët shënuan tri herë, ndërsa realizues ishin Andreas Granqvist (51’), sërish Ibrahimovic (77’) dhe Marcus Berg (90’), i cili realizoi golin e gjashtë.

Ndërkohë, Klaas-Jan Huntelaar (7’ dhe 16’) ishte heroi i ‘Tulipanëve’ në fitoren prej 2-1 ndaj Finlandës, derisa golin e vetëm për mysafirët e realizoi Mikael Forssell (18’).

Gjermania shkel Azerbajxhanin, Turqia mposht Belgjikën

Përfaqësuesja e Gjermanisë ka shënuar fitore të lartë prej 6-1 kundër Azerbajxhanit për të marrë kreun e Grupit A me pikë të barabarta me Turqinë që e mposhti Belgjikën me rezultat 3-2.
Heiko Westermann (28’), Lukas Podolski (45’+1), Miroslav Klose (45’+2 dhe 90’+2), Rashad Sadygov (autogol 53’) dhe Holger Badstuber (86’)- ishin realizues për Gjermaninë, ndërsa golin e nderit për mysafirët e shënoi Rail Melikov (57’).

Ndërkohë, Turqia me golat e Hamit Altıntop (48’), Semih Şentürk (67’) dhe Arda Turan (78’) mposhti Belgjikën që realizoi dy herë me anë të Daniel Van Buyten (28’).

Nga ky grup fitore ka shënuar edhe Austria që mposhti Kazakistanin me dy gola të shënuar në fund të takimit.

Shaqiri shënon ndaj Anglisë

Anglia ka mposhtur Zvicrën në sfidën kryesore të kualifikimeve për Euro 2012 në Bern, me rezultat 3-1, ku shënues ishte dhe një nga tre kosovarët në përfaqësuesen helvetike.
Wayne Rooney iu rikthye golave pas dhjetë minutash lojë, me asistimin e Glen Johnson.

Me të filluar pjesa e dytë, në lojë inkuadrohet Xherdan Shaqiri, i cili në minutën e 71-të befasoi Anglinë me një supergoditje nga distanca, për ta lënë të gozhduar portierin e Manchester Cityt, Joe Hart. Por, dy minuta para se të realizonte Shaqiri, Adam Johnson kishte shënuar për dyfishimin e rezultatit.

Fundin takimit ia ka vënë Darren Bent, i cili dy minuta para fundit të takimit realizoi për rezultatin përfundimtar 3-1.