Wednesday, September 8, 2010

Suedia dhe Holanda vazhdojnë me fitore

Kombëtarja e Suedisë ka shënuar fitore të thellë prej 6-0 kundër San Marinos, derisa Holanda dhe Hungaria kanë mposhtur me rezultate identike prej 2-1, kundërshtarët e tyre respektivë në kuadër të Grupit E, Finlandën dhe Moldavinë.
Zlatan Ibrahimovice filloi serinë e golave për Suedinë (7’), e që u pasua me dy autogola të Davide Simoncini (12’) dhe Aldo Junior Simoncini (26’), për të mbyllur pjesën e parë me rezultat 3-0.

Edhe në pjesën e dytë skandinavët shënuan tri herë, ndërsa realizues ishin Andreas Granqvist (51’), sërish Ibrahimovic (77’) dhe Marcus Berg (90’), i cili realizoi golin e gjashtë.

Ndërkohë, Klaas-Jan Huntelaar (7’ dhe 16’) ishte heroi i ‘Tulipanëve’ në fitoren prej 2-1 ndaj Finlandës, derisa golin e vetëm për mysafirët e realizoi Mikael Forssell (18’).