Wednesday, September 8, 2010

Gauçosët i japin leksion kampionit

Argjentina e ka mposhtur Spanjën me rezultat 4-1 në miqësoren e zhvilluar në Buenos Aires.
Duket se ka funksionuar taktika e dyfishtë e Sergio Batistas, me përqëndrim 4-1-4-1 kur Spanja posedonte topin, ndërsa në fazën sulmuese taktika zhvendosej në 4-3-3. Spanja u duk e çorientuar, ndërsa roli i ri i Lionel Messit është treguar i suksesshëm.

Ishte pikërisht ylli i Barcelonës që pas dhjetë minutash lojë zhbllokoi rezultatin. Tre minuta më pas, Gonzalo Higuain e dyfishoi rezultatin (13’), ndërsa Tevez e likuidoi kampionin e botës ende pa kaluar mirë gjysmë ore lojë, kur realizoi golin e tretë për Argjentinën (34’).

Fernando Llorente shënoi golin e nderit për Spanjën (84’), kurse Kun Aguero e vendosi rezultatin përfundimtar prej 4-1, duke e turpëruar kampionin e Evropës dhe botës.