Thursday, July 29, 2010

United dërrmon Yjet e MLS

Manchester United ka shkatërruar ekipin e Yjeve të MLS, në miqësoren e zhvilluar në Reliant Stadium në Houston të Teksasit, ndeshje që përfundoi me rezultat të thellë prej 5-2 në favor të evropianëve.
Në këtë takim shkëlqyen yjet e United si Macheda dhe Hernandez, me këtë të fundit që debutoi me gol në fanellën e Djajve të Kuq. Fillimisht, Macheda në minutën e parë dhe të 12-të e hapi takimin duke krijuar epërsi të dyfishtë për ekipin anglez.

U desh pjesa e dytë që të fillojë goleada. Bryan Ching zvogëloi epërsinë (65’), gol që vetëm sa i ndezi lojtarët e United. Pesë minuta më vonë, Darron Gibson shënoi për 3-1, kurse për 4-1 u përkujdes Tom Cleverly.

Në fund të takimit shënoi meksikani Javier Hernandez, që siç u tha më lart, shënoi në debutimin e tij. Golin e dytë dhe të fundit për Yjet e MLS e shënoi Dwayne DeRosario në minutën e fundit të takimit.

Kështu, United e mbaron me plot sukses turneun parasezonal në SHBA, pas humbjes së pësuar së fundmi nga Kansas City Wizards.